Nyheder

Nim og Agerbæk tilbage på Granlys Speedwayarena

To sæsoner. Så gik den ikke længere, før det mangeårige makkerpar bag mikrofonerne på det legendariske motorsportsanlæg, gav deres ok til igen at underholde de Esbjergensiske speedwayfans.

Jeg indrømmer da blankt, at det har været underlige to år uden speedwaysporten tæt på. De sidste par år har jeg kunnet sidde på min terrasse og høre maskinernes brølen, når der var hjemmematcher på Korskroen. Det har været underligt, lyder det fra Jens Nim Jensen, der har speaket speedway i 40 år.

Nu glæder han sig over, at han sammen med sin mangeårige makker i sporten, Carsten Agerbæk, igen skal nyde spændingen, dramaet, duften af Castrols R40 olie og de mange søde mennesker i den traditionsrige klub.

Carsten og jeg har jo arbejdet sammen indenfor radio og speakerområdet i langt over 40 år. Det indikerer jo, at vi er ved at være et par gamle drenge i faget. Men vi er ikke trætte endnu, hvilket jo også indikeres af, at vi nu igen er at finde i Esbjerg Motorsports store skare af frivillige, lyder det fra Jens Nim.

Jens og jeg har jo prøvet alt i den her sport. Vi har speaket de store Grand Prix runder i Parken, Vojens, Horsens og sågar Gelsenkirchen i Tyskland. Vi har været klar ved mikrofonerne til VM finaler i parspeedway, for hold og individuelt. Dertil et hav af EM og DM finaler. Så vi er ikke sultne mere. Vi vil bare gerne være med til at gøre en forskel, bedyrer Carsten Agerbæk.

De to garvede herrer havde glædet sig til, at arbejde sammen med speaker Line Holm, der dog har valgt at holde en pause. Dette skyldes den lykkelige omstændighed, at hun i maj måned skal nedkomme med sit første barn.

Vi har været rigtig glade for Lines indsats. Faktisk satser vi på, at hun engang i fremtiden vender retur, til et eventuelt samarbejde med de to garvede fyre. Det kunne være rigtig fint med en blanding af ung og gammel, fortæller en smilende direktør Mads Kølbæk i EMS Elite Aps 

Direktøren er tilfreds med den nye aftale, der involverer Agerbæk og Nim, og deres enorme viden om speedway og underholdning af publikum.

Vi lader Carsten og Jens styre os sikkert og friskt gennem aftenens program. Carsten med ansvaret for musik og teknik i tårnet, og Jens på sidelinien i ryttergården. Det genopliver jo så interviews fra ryttergården med kørere, holdledere og fans på lægterne, hvilket alt sammen er med til at højne dynamikken på stadion, fortæller Mads Kølbæk.

#vivindersammen